Dysleksja - co mogą rodzice - diagnoza

Nawet nie będąc fachowcem można sprawdzić, czy dziecko wykazuje symptomy dysleksji. Proszę jednak pamiętać, że pojedyncze objawy nie muszą o niczym świadczyć i że im dziecko jest młodsze, tym więcej objawów ma prawo występować w sposób naturalny. U czterolatka rysowanie lustrzanych odbić liter jest praktycznie normą, dopiero u siedmiolatka powinno poważnie niepokoić.

W celu zbadania dziecka można się posłużyć Skalą Ryzyka Dysleksji, mając na uwadze fakt, że jej wyniki mają sens w przypadku dzieci w wieku 6 lat. W przypadku dzieci młodszych badanie przy użyciu SRD może być przyczyną fałszywych alarmów, w przypadku dzieci starszych - może oznaczać niewykrycie problemów. Ponieważ program można przetestować możecie go użyć do zbadania własnego dziecka bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.

Jeżeli obserwujecie u swojego dziecka niepokojące Was objawy i uważacie, że mają one związek z dysleksją, a szkoła nie reaguje, możecie sami udać się z dzieckiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (lista poradni). Nie jest w tym celu potrzebne żadne skierowanie.

Sposób na dysleksję i Dyslektyk 2
- programy do terapii pedagogicznej.

Dysleksja
Dysleksja - wprowadzenie
Dysleksja - definicje
Diagnoza dysleksji
Terapia pedagogiczna
Dysleksja - opinia z PPP
Co mogą rodzice
Diagnoza - gdzie i jak?
Terapia - gdzie i jak?

Terapia pedagogiczna - programy