Dysleksja - terapia pedagogiczna

Zajęcia, które mają pomóc dzieciom ryzyka dysleksji, to terapia pedagogiczna. Kiedyś używano terminu reedukacja, od którego od jakiegoś czasu się odchodzi. Terapia polega na usprawnianiu zaburzonych funkcji wzroku, słuchu i ruchu, za pomocą różnych ćwiczeń. Wiele z nich można - i warto - wykonywać z dzieckiem samemu w domu, jednak ich dobór powinien być doradzony przez terapeutę.

Najlepiej, jeżeli terapia pedagogiczna (w postaci zajęć kompensacyjno-korekcyjnych) odbywa się w szkole. Powinien ją prowadzić wykwalifikowany terapeuta. Dzieci na zajęcia powinny być kierowane jak najwcześniej. Zajęcia z dzieckiem powinny być prowadzone do skutku - nie powinno się ich przerywać, jeśli objawy dysleksji się utrzymują.

Jeżeli nie ma terapeuty w szkole, zajęcia kompensacyjno-korekcyjne powinny prowadzić Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Terapia pedagogiczna w państwowej poradni jest bezpłatna, choć czasem trzeba na nią długo czekać.

W praktyce różnie to wygląda - czasem jedynym wyjściem jest skorzystanie z pomocy w prywatnym gabinecie terapeutycznym, lub samodzielna próba pracy z dzieckiem. Terapia pedagogiczna prowadzona samodzielnie może przynieść dobre skutki, jednak powinno się ją zawsze konsultować z wykwalifikowanym terapeutą. Proszę pamiętać, że chociaż błędnie poprowadzona terapia nie pogorszy sytuacji dziecka, może mu odebrać szansę na jej poprawienie.

Sposób na dysleksję i Dyslektyk 2
- programy do terapii pedagogicznej.

Dysleksja
Dysleksja - wprowadzenie
Dysleksja - definicje
Diagnoza dysleksji
Terapia pedagogiczna
Dysleksja - opinia z PPP
Co mogą rodzice
Diagnoza - gdzie i jak?
Terapia - gdzie i jak?

Terapia pedagogiczna - programy